Hur du kan göra det bästa av tiden som arbetslös

Är du arbetslös? Känner du dig lite vilsen och orolig inför framtiden? Oroa dig inte, du är inte ensam. Miljontals människor sitter i samma båt som du just nu. Den goda nyheten är att det finns massor av saker du kan göra för att få ut det mesta av din tid medan du letar efter ett jobb. Här är några tips som kan hjälpa dig att komma igång.

1. Ansök om arbetslöshetsersättning så snart som möjligt. Skriv in dig hos Arbetsförmedlingen och kolla om du har rätt till ersättning från A-Kassan eller Försäkringskassan.

2. Sök jobb varje dag, med hjälp av flera olika källor, t.ex. jobbannonser, företagswebbplatser och sociala medier

3. Nätverka med personer i din bransch och andra som kan hjälpa dig att hitta ett jobb

4. Utnyttja kostnadsfria eller billiga utbildningsmöjligheter för att förbättra dina färdigheter. Arbetsförmedlingen erbjuder exempelvis arbetsmarknadsutbildningar som skulle kunna vara av intresse för dig.

5. Var positiv och fokuserad på att hitta ett jobb som uppfyller dina behov och önskemål

6. Ge inte upp – det kan ta tid, men du kommer att hitta ett jobb som passar dig!

Nyheter

Från jobbsök till drömjobb

På A-Karriär hjälper vi människor att ta steget in på arbetsmarknaden genom personligt engagemang, professionell coachning och ett starkt företagsnätverk. I en intervju berättar Mattias

Läs mer »
Sandra svarar på frågor om Rusta och matcha hos A-Karriär.
Nyheter

FAQ – Rusta & matcha

Just nu får vi många frågor om Arbetsförmedlingens tjänst Rusta och matcha. Här besvarar Sandra Poposka, som arbetar på A-Karriärs kontor i Göteborg, några av

Läs mer »
Nyheter

Möt oss i Göteborg idag

Idag finns vi på plats på Jobbfestivalen. Kom och träffa oss på Gustaf Adolfs torg i Göteborg från klockan 10:00! Temat för Jobbfestivalen är ”Mångfald

Läs mer »
Linda Andersson läser sista terminen på Personalvetarprogrammet vid Göteborgs Universitet, upptill studierna jobbar hon som handledare på A-Karriärs kontor i Göteborg.
Nyheter

Coachning som når målet

Linda Andersson läser sista terminen på Personalvetarprogrammet vid Göteborgs Universitet, upptill studierna jobbar hon som handledare på A-Karriärs kontor i Göteborg. Vad är det bästa

Läs mer »

Hur kan vi hjälpa dig?

Fyll i din information nedan så kontaktar vi dig inom kort